W wyniku erozji wierzchnie warstwy terenu na stokach i skarpach są wymywane przez deszcz lub wywiewane przez wiatr.
Doprowadza to do stopniowego rozmywania skarpy i niszczenia obiektu. Woda, spływając swobodnie po niezabezpieczonym zboczu, rzeźbi w nim coraz głębsze formy. Dodatkowo, może nastąpić lokalne nasączenie wodą i zmiana warunków stateczności konstrukcji ziemnej.
Wszystko to może spowodować utratę stateczności konstrukcji i katastrofalne osunięcie się gruntu.
Fot. erozja skarpy niezabezpieczonej przeciwerozyjnie
Jedną z najprostszych i zarazem najtańszych metod powstrzymania niszczącego procesu erozji, jest odpowiednie osłonięcie skarpy poprzez posadowienie roślinności (trawy), która swoimi korzeniami zwiąże grunt i ochroni przed jego degradacją. Takie zagospodarowanie zbocza zapewni najlepszą ochronę antyerozyjną powierzchni skarpy wykopu, nasypu czy też tarasu. Wadą tej metody jest czas wymagany na ukorzenienie się roślinności. Po ułożeniu na skarpie warstwy urodzajnego gruntu (humusu), o grubości 10-20 cm (w zależności m.in. od materiałów występujących w podłożu, ekspozycji, warunków wodnych), należy wysiać trawę - ręcznie wysiewając nasiona lub korzystając z hydrosiewu (czasami błędnie nazywanego jako hydroobsiew).
Zanim nastąpi wzrost i ukorzenienie się traw, wysiane nasiona są narażone na wypłukanie przez deszcz oraz wywiewanie przez wiatr a sama skarpa jest w sposób ciągły wystawiona na działanie erozji. Często może trwać to nawet kilka miesięcy...
W tym czasie, aby zabezpieczyć tak wystawioną na erozję skarpę oraz ochronić wysiane nasiona i umożliwić im spokojny wzrost, wykorzystuje się materiały chroniące przed erozją, układane na skarpie. Należy przy tym mieć świadomość, że każdy materiał, którym zostanie przykryta skarpa i nasiona, oprócz ochrony przed wiatrem i deszczem, będzie także ograniczać ilość powietrza oraz światła słonecznego, docierającego do powierzchni skarpy. Zamiast poprawą, może to zatem skutkować pogorszeniem warunków wzrostu roślinności - a w efekcie zniweczeniem całego trudu, nieuzyskaniem właściwej ochrony i koniecznością poprawiania całego procesu lub podjęcia działań naprawczych.
Siatka Green Slope jest owocem wieloletnich badań nad kompromisowym materiałem, który chroniłby grunt przed uderzeniami kropel deszczu a jednocześnie nie hamowałby wzrostu roślinności. Odpowiednio dobrane:
sprawiają, iż znakomicie chroni przed erozją i praktycznie w ogóle nie przeszkadza we wzroście roślinności i przejęciu przez nią funkcji antyerozyjnej.
Fot. roślinność swobodnie przerastająca przez siatkę GreenSlope
Siatka jest w kolorze zielonym - już od samego początku po instalacji na zboczu tworzy przyjemny dla oka wzór zazielenienia a następnie zlewa się ze wzrastającą i przerastającą ją roślinnością, pozostając z czasem praktycznie całkowicie niewidoczną. Z biegiem czasu, po kilku sezonach, siatka ulega degradacji, pozostawiając na skarpie samą okrywę roślinną.
Siatka Green Slope chroni przed wymywaniem i deflacją. Podstawowym zadaniem siatki jest ochrona powierzchni gruntu oraz nasion do momentu zakorzenienia się rozwijającej się roślinności i przejęcia przez nią funkcji ochronnych.
Odpowiednio dobrana wielkość oczek siatki, grubość włókien, duża wytrzymałość oraz materiał z którego jest wykonana sprawiają, iż najlepiej zabezpiecza ona przed erozją. Chroni grunt przed uderzeniami kropel deszczu, spowalnia spływanie wody po skarpie, chroni przed wymywaniem nasion a jednocześnie nie blokuje światła i nie powstrzymuje wzrostu wysianych roślin i traw.
Siatka Green Slope charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Dzięki temu dodatkowo pomaga chronić skarpy przed gryzoniami i zwiększa trwałość konstrukcji.
Główne zalety zastosowania siatki Green Slope do ochrony przed erozją:
ochrona powierzchni gruntu przed uderzeniami kropel deszczu
zabezpieczenie wysianych nasion przed wymywaniem
zmniejszenie prędkości wody spływającej po stoku
zmniejszenie utraty wilgoci przez grunt
stworzenie korzystnego mikroklimatu dla kiełkujących nasion
przyspieszenie rozwoju roślinności na stoku
Stateczność jest zależna m.in. od budowy geologicznej, obciążeń przenoszonych przez grunt, warunków wodnych itd.Sama siatka nie zagwarantuje stateczności skarpy należy zwrócić uwagę że siatka antyerozyjna ma za zadanie jedynie ochronić warstwę gruntu przed erozją a nasiona roślin przed wymywaniem.
Uwaga:
W niektórych przypadkach może być konieczne skonstruowanie skarpy np. w technologii gruntu zbrojonego, gwoździowanie skarpy lub wykonanie przypory np. w formie muru oporowego.
Aby dowiedzieć się więcej o tych technologiach zapraszamy na stronę www.inora.pl do działów:
> Konstrukcje nasypów o stromym pochyleniu skarp< oraz
W przypadku wątpliwości lub potrzeby konsultacji prosimy o
Poniżej przedstawione są przykładowe schematy instalacji siatki GreenSlope na skarpie. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie wyprofilowanie skarpy oraz rowki do zakotwienia siatki na dole oraz na górze skarpy - ma to na celu uzyskanie efektu jak najdokładniejszego przylegania siatki do powierzchni skarpy.
Siatka powinna być w regularnych odstępach przyciśnięta do gruntu szpilkami np. typu InorPINS oraz sznurkiem, przeplecionym pomiędzy szpilkami. Jest to niezbędny element zabezpieczenia przeciwerozyjnego, gdyż bez tego rosnąca trawa będzie podnosić siatkę, zamiast ją przerastać - co skutkować może ograniczaniem i nierównomiernym wzrostem trawy oraz wypłukiwaniem nasion.