wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Ogród2 » Wzmocnienie podłoża

Wzmocnienie podłoża

Wzmocnienie podłoża

Maty UniversalTM i PatioTM

 

Wzmocnienie podłoża, ograniczenie tworzenia się nierówności i kolein oraz wysadzania nawierzchni z kostki brukowej.

 
altalt


Każda powierzchnia z kostki brukowej lub płytek chodnikowych, wykonana bez dodatkowo stabilizującej warstwy separacyjnej, będzie ulegała z biegiem czasu stopniowej destrukcji wskutek eksploatacji, wymywaniu przez wodę warstw mineralnych podbudowy a zwłaszcza zimowym cyklom przemarzania gruntu. Dotyczy to zarówno nawierzchni, po której odbywa się ruch lekki - chodnik, taras, patio;  a zwłaszcza nawierzchni gdzie występują dużo większe obciążenia - podjazd, parking, wjazd na posesję.

Universal i Patio to dwa rodzaje mat umożliwiających profesjonalną konstrukcje chodników, ścieżek, podjazdów czy tarasów o dużej żywotności.

Maty ułożone w formie pojedynczej przekładki lub tzw. materaca zapewniają:

 • zwiększenie nośności konstrukcji,
 • separacje warstw konstrukcyjnych podbudowy
       a przede wszystkim:
 • filtracje i odprowadzenie wody.Dzięki temu poprawnie zaprojektowany i wykonany obiekt z kostki brukowej będzie poprawnie funkcjonować przez długie lata.


Universal to mata o większych parametrach wytrzymałościowych, przeznaczona wszędzie tam gdzie przewidywane są większe obciążenia na powierzchni, np. wjazd samochodu. Mata Patio powinna być natomiast używana wszędzie tam gdzie dopuszczalny jest jedynie ruch pieszy.

 

alt alt alt

Podstawowe funkcje mat Universal i Patio:
 • Separują warstwy konstrukcyjne - mata oddziela warstwę kruszywa od warstwy piasku i nie dopuszcza do mieszania się materiałów ze sobą.
 
 • Wzmacniają nawierzchnię - dzięki swojej wytrzymałości maty stanowią dodatkowy element zwiększający nośność konstrukcji, zapobiegający klawiszowaniu się płytek czy wręcz zapadaniu się chodnika.
 
 • Odprowadzają wodę - zapobiegają destrukcyjnemu w skutkach wypłukiwaniu przez deszcz lub wiosenne roztopy warstw konstrukcyjnych podbudowy. Dodatkowo działając jak drenaż odprowadzają gromadzącą się wodę ograniczając powstawanie kałuż i wysadzaniu kostki brukowej przy przemarzaniu gruntu.
 
 • Znacznie ograniczają tworzenie się mrowisk i przerastanie chwastów - maty stanowią barierę trudną do przerośnięcia dla korzeni penetrujących grunt i próbujących zakorzenić się pomiędzy płytkami bruku. Nie dopuszczają również do przechodzenia mrówek i blokują dzięki temu tworzenie się mrowisk pod powierzchnią chodnika czy tarasu.

Nawierzchnie, w których konstrukcji warto zastosować maty Universal lub Patio:
 • kostka brukowa
 • kostka granitowa
 • kostka betonowa
 • płyta chodnikowa
 • płyta ogrodowa
 

Jak układać kostkę brukową z zastosowaniem mat Universal i Patio?


Poniżej przedstawione są przykładowe schematy instalacji mat Universal i Patio. Są to przekroje ogólne, które należy dostosować do konkretnej realizacji.


schemat konstrukcji chodnika - półmaterac

schemat konstrukcji chodnika - materac 


 

alt alt alt

 
Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Tylko nowości
Tylko promocje

Free SSL Certificate

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl